#5. výzva – Maroko (Ourika) – plánování

Posted on Posted in Výzvy

26 států na 6 kontinentech. Těch 6 kontinentů je na jednu stranu výhodou, ale i překážkou. Tak například při plánování marocké výzvy jsem si vědom úskalí, že pokud se mi nepodaří zdolat ultramaraton v rámci této výpravy, těžko najdu ve svém nabitém kalendáři čas na reparát. Za Afriku mám totiž naplánovaný jen jeden jediný výběh a při případném nezdaru se dostávám do nepříjemné situace. Nemůžu nechat nic náhodě a musím se připravit na všechny varianty spojené například s nepříznivým počasím.

23-3-17_maroko-atlas

Rozhodl jsem se naplánovat dvě varianty tratí. Ta první je vyloženě horského charakteru a existuje reálné riziko, že nebude kvůli sněhu nebo spadlým lavinám průběžná. Ta druhá se nachází v podhůří Vysokého Atlasu a jedná se o sázku na jistotu…

1. Imlil – Setti Fatma: Vesnice Imlil slouží jako vstupní brána pro většinu horolezců, kteří chtějí vystoupit na nejvyšší horu Maroka – Jebel Toubkal (4 167 m). V rámci našeho harmonogramu se chceme na Toubkal také podívat a následující den po sestupu bych chtěl absolvovat z vesnice Imlil horský přeběh do vedlejšího údolí Ourika, konkrétně do vesnice Setti Fatma. Největším úskalím je zdolání zhruba 3 000 m vysokého sedla, které se nachází v polovině trati. Hodně bude záležet na aktuálních sněhových podmínkách, protože v zimě může být naplánovaná trasa velice nebezpečná. Kromě hlubokého sněhu by tu mohlo hrozit riziko lavin a pokud trasu absolvuji, tak jen na základě konzultace s místními horskými průvodci, kteří mají s okolními stezkami bohaté zkušenosti. Přeci jenom budu startovat kolem 3:00 hodiny ranní sám bez žádné podpory a navíc absolvuji trať, kterou mám načtenou jen z map. Při podobných situacích musí být člověk extrémně opatrný.

Parametry: 52 km+, 3 200 m převýšení

2. Ourika: Obec, jež nese název nedalekého údolí ukrývá ve svém okolí spoustu kilometrů pěšinek a běhatelných hřebínků, které se pohybují v nadmořské výšce kolem 1 000 – 1 400 m. Jelikož jsem v oblasti nikdy nebyl, netroufám si odhadnout jaká je realita. Nicméně podle špionážní techniky (chápej – Google Earthu) to vypadá jako prima plácek na několikahodinové šounění. Podle dostupných fotek se jedná o pestrou všehochuť – pláně, kamenné hřebeny horského charakteru, hliněné vesničky a úzké pěšinky mezi poli.

Parametry: 50 km+, 1 500 m převýšení


Obě dvě hřiště vypadají skvěle, nicméně bych raději upřednostnil výběh z Imlilu. Přece jenom se chci prezentovat jako horský běžec a překonávat výzvy, které nejsou pro každého. Bohužel jsem zde limitován časem. Jedná se totiž o akci Expedition clubu a jelikož zde jedu jako průvodce, nechci být svými účastníky placen za to, že budu někde celý den točit kilometry na horách a že se jim nebudu věnovat. Musím tedy opět startovat velice brzo ráno nebo najít účastníkům nějaký náhradní program. O tom, jak to celé dopadne se dozvíte již za pár dní. Koukejte držet palce! 🙂

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *